Najważniejsze zasady analizowania bardzo dużych ilości informacji w bazach, największe różnice między systemami ERP i BI

Rozwój współczesnych informatycznych technik sprawił, że w firmach zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji. Duże firmy już przed dekadą wdrożyły wydajne programy do zarządzania ERP, w których w czasie rzeczywistym były i w dalszym ciągu są zapisywane wszystkie zdarzenia gospodarcze. Przy dobrej konfiguracji systemu ilość gromadzonych informacji jest bardzo duża, więc zaczęła się pojawiać potrzeba ich sprawnego analizowania, i to na różnych płaszczyznach.

Osoby zajmujące się zarządzaniem zaczęły odczuwać ograniczenia, jakie zaczęły się pojawiać w najlepszych nawet systemach ERP, gdyż niekiedy nie była w nich dostępna bardziej przekrojowa analiza danych.

Czy zaciekawił Cię ten artykuł? Jeżeli odpowiesz twierdząco, to idź dalej prawnik dla firm Chorzów i przeglądnij tam nowe fascynujące wątki. Nie zwlekaj!

Przede wszystkim to wynikało z budowy takich systemów, ich głównym zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie informacji spływających na bieżąco, a wszelakie analizy operują tylko na tych danych, które już zostały wprowadzone. Lecz jednocześnie nie pozwalają na nic więcej, jeżeli podczas wykonywania operacji gospodarczej jakieś informacje nie zostały zapisane, to ich wykorzystanie później nie było możliwe.

Pragnąc dać sobie radę z tymi ograniczeniami, zaczęły się pojawiać rozwiązania big data, nazywane też potocznie Bussinnes Inteligence. Ich idea jest zupełnie odmienna od programów ERP, ale też miały one realizować całkowicie odmienne rzeczy. Podstawową różnicą jest sposób gromadzenia informacji. Przy systemach BI dane otrzymane na przykład z programów ERP czy innych źródeł są przetwarzane do właściwego formatu i następnie ładowane do bazy. Zdarza się czasami, że liczba danych może się zwiększyć parę razy w porównaniu z danymi pierwotnymi, ale jest to celowe działanie. Więcej w temacie: .

Dzięki temu, że informacje dostępne będą w znacznie szerszym zakresie, to również możliwości ich analizowania są dużo większe. W rzeczywistej pracy z reguły takie dane są uzupełniane raz na jakiś czas, nie tak jak w systemach ERP w sposób ciągły, lecz to akurat spokojnie może tak być. Najważniejsze jest, żeby były one właściwie obrobione i zapisane w odpowiednim formacie, bo przez to będzie je można sprawnie przetwarzać.