Mycie fasady: sposoby na rozmaite pobrudzenia

Elewacja nie wymaga dorocznego dokładnego czyszczenia. Wystarczy ją dobrze wyczyścić raz na kilka lat. Sposób czyszczenia ścian trzeba dobrać do typu pobrudzeń. To, jak często będzie potrzebne mycie ścian, w dużej mierze zależy od położenia domu.

mycie elewacji domu rodzinnnego

Autor: Wienerberger
Źródło: http://www.wienerberger.pl

Jeżeli niedaleko znajduje się las (w jakim z reguły jest większa wilgoć) bądź ruchliwa ulica, może stać się to niezbędne całkiem szybko. Na pewno przyspieszy to również struktura materiału użytego do wykończenia elewacji, to od niej zależy, w jakim stopniu brudy będą się osadzać jak też dostawać się (wraz z wodą) w pory materiału. Im gładsze, tym mniej będą podatne na zanieczyszczenia.

Zanim zdecydujemy się na wybór trybu mycia fasad, powinniśmy określić typ poplamień. Innych zabiegów bowiem nastręcza zwyczajny kurz, innych usunięcie zielonego nalotu z glonów, z kolei zupełnie innych białe kropki na klinkierze. W wypadku wątpliwości diagnozę lepiej zostawić profesjonalistom – .

Najczęściej elewacje pokryte są cienkowarstwowym tynkiem. W zależności od struktury tynku (na przykład kornik), w odmienny sposób osadza się na nich pył albo sadza. Do przywrócenia tynkom pierwotnego wyglądu wystarcza zazwyczaj mycie wodą.

czyszczenie elewacji z cegły

Autor: Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Intensywne czyszczenie ściany szczotką może powodować uszkodzenie jej nawierzchni. Woda rozpuszcza zanieczyszczenia jak też. Oddziaływanie gorącej wody jest w wyższym stopniu efektywne oraz o wiele skraca czas czyszczenia ścian. Umożliwia również łatwiej wyeliminować tłuste zabrudzenia. Nazbyt gorąca woda (zobacz cięcie strumieniem wodnym) może jednak przyczynić się do gwałtownych odkształceń warstwy elewacyjnej, a w konsekwencji do powstania rys. Zanim rozpoczniemy prace, musimy w mało dostrzegalnym miejscu skontrolować, jak tynk reaguje na mycie.

Najlepszy rezultat zdołamy osiągnąć przy zastosowaniu myjki ciśnieniowej. Mniejsze zabrudzenia można sprawnie zlikwidować myjką określoną do użytku domowego. Wymaga to jednak czasu i cierpliwości oraz cykliczności (co 2-3 lata) wykonywania tychże zabiegów. Przy silniejszych pobrudzeniach mycie ścian odpowiedniej zlecić firmie specjalizującej się w tego rodzaju pracach. Używają one profesjonalnych myjek, których ciśnienie i wydajność są o wiele lepsze, natomiast wybór dysz oraz końcówek większy. Starczy wbić w wyszukiwarkę hasło: czyszczenie elewacji Warszawa, aby uzyskać mnóstwo propozycji.