Co to jest cięcie tlenem? Jakie typy gazów do tego stosujemy? Czy to się opłaca?

Cięcie jest procesem rozdzielania materiału na całkowitej jej grubości, definiuje ją oznaczona linia podziału, jaka najczęściej jest prostopadła do powierzchni wycinanego przedmiotu. Istnieje bardzo dużo czynników które decydują o wyborze procesu cięcia. Musimy oczywiście wziąć pod rozwagę rodzaj oraz grubość wycinanego materiału. Bez tego przecież nie można określić, jaki oczekujemy rezultat naszej pracy. Identycznie jest z długością czy kształtem linii cięcia. To wszystko ma przełożenie na wymagania dotyczące jakości ciętych krawędzi, na jakie bacznie trzeba zwracać uwagę. Obowiązkowo również sprawdźmy możliwości produkcyjne, a również koszty procesu, bo przecież nie chcielibyśmy zapłacić zbyt dużo.

Blacha

Autor: Paul Joseph
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieją charakterystyczne sposoby cięcia blachy, niezwykle skuteczną i polecaną jest cięcie tlenem – polecany dostawca blach SSAB. Na czym polega? Polega ona na doprowadzeniu metalu w miejscu cięcia do temperatury zapłonu, powyżej takiej wartości mają miejsce reakcje egzotermiczne tlenu z żelazem. Proces cięcia tlenem możemy przeprowadzać ręcznie albo w sposób zmechanizowany w różnorodnych pozycjach, także w trudno osiągalnych miejscach.

To bardzo ważna propozycja (http://www.tria.pl/uslugi/budzet-it/) opisująca opublikowane w opublikowanym tu tekście sprawy, więc kliknij ten link, aby też ją zgłębić!

Najważniejszym elementem urządzenia do cięcia tlenem jest palnik. Jego zadaniem jest jest stworzenie płomienia podgrzewającego, a możemy to osiągnąć przez minimalizowanie gazu palnego i tlenu we właściwej proporcji oraz zaprowadzić do obszaru cięcia koncentrycznego strumienia tlenu tnącego.

Arkusz blachy

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Gazy używane do wycinania tlenem to acetylen i propan. Acetylen jest używany jako gaz palny, bo posiada najbardziej wysoką temperaturę płomienia. Płomień taki jest krótki o jasnym stożku wewnętrznym i najwyższej wartości temperaturowe przy jego końcu. Przez zmianę natężenia przepływu tlenu i acetylenu możemy osiągnąć płomień nawęglający, w jakim znajduje się nadmiar acetylenu, ulteniający, w przewadze tlenu i neutralny. Propan natomiast wydziela najwięcej ciepła na zewnątrz płomienia, lecz posiada niższą temperaturę niż płomień acetylenowy. Propan jest tańszy od acetylenu, co więcej nie musi być trzymany w specjalnych butlach. Propan najbardziej korzystnie się nadaje do wycinania grubych płyt, o grubości od 100 do 300 milimetrów. W rzeczy samej więc warto korzystać z tego sposobu cięcia, bo oferuje on tak naprawdę efektywność i w miarę korzystne koszty całego procesu. A to przecież najbardziej istotne.