Techniki nadrukowywania na konfekcji

Koszulki z nadrukami już od lat 60-tych ubiegłego stulecia stanowią kapitalne medium sprzyjające objawianiu własnych myśli i poglądów. Od tegoż czasu technologie umożliwiające napisy na koszulkach lub materiałach nadzwyczaj się rozwinęły.

Pod spodem opiszemy najnowsze i najbardziej popularne sposoby nanoszenie inskrypcji na tekstylia.

t-shirt

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Sitodruk – najstarsza metoda zdobienia garderoby czerpiąca z tzw.

Te ciekawe posty mają swą kontynuację. Masz ochotę się z nią zapoznać? Więc idź do serwisu i tam ciesz się nowymi wątkami.

malowania szablonowego, jakie było znane już w starożytnych Chinach jak też Japonii. Dzięki tejże technice graficznej zdołamy wykonywać wielobarwne inskrypcje na syntetyku, tkaninie a również papierze. Tego rodzaju drukowania nieodzowna będzie maszyna do sitodruku. Metoda owa polega na transferowaniu wzoru za pomocą matrycy przypominającej siatkę. W punktach prześwitów przeciska się farbkę, a potem przenosi ją na materiał.

Technologia powielania obrazków metodą sitodruku (prócz szablonów, jest najprostszym sposobem na rozprzestrzenienie plam barwy na materiale o płaskiej powierzchni.

Wyróżnia się ona wysoką rozdzielczością, pełnym kryciem odcienia, odwzorowywaniem skomplikowanych deseniów, dużą prędkością drukowania a także bardzo wyraźnymi i nasyconymi barwami. Ponadto jest to wodoodporna, interesująca cenowo, odporna na czynniki pogodowe oraz opłacalna w dużych nakładach metoda nadruku, która posiada znaczną wytrzymałość mechaniczną (zobacz tutaj). Nastręcza jednakże konieczności przygotowania matrycy oraz jest nieintratna dla małych nakładów.

Termonadruk – technologia uzyskiwania nadruku, jaka polega na termicznym wgrzaniu w wybrany materiał wcześniej przygotowanej grafiki pokrytej klejem. Kształty nanosi się za pomocą szablonów albo przyrządów służących masowemu powielaniu. Termonadruk stanowi dość łatwy w przygotowaniu sposób nadrukowywania na tekstyliach, pozwalający na wykonanie małej ilości kopii i pełne krycie kolorem. Nadruki wykonane tą technologią cechują się znaczną, fotograficzną jakością, a także dużą wytrzymałością. Termodruk jest intratny przy średnich czy dużych nakładach i najczęściej stosuje się go w przemyśle marketingowym. Tego typu metodę stosujemy wtedy, kiedy niewykonalny jest sitodruk ze względu na układ przedmiotu (np. czapka).