Gdańsk zaprasza nowych mieszkańców

Gdańsk, jak wiadomo, jest jednym z najbardziej malowniczych miast w Polsce. Jego historia jest bardzo bogata, co wynika głównie z jego położenia – leży nad morzem nad Zatoką Gdańską. Nadmorski klimat jest o wiele delikatniejszy niż klimat innych dużych miast Polski. Jego atutem jest również piękna Starówka, każdego roku wabiąca setki turystów. Jest to również miejscowość, która współcześnie bardzo szybko się rozwija.

Panorama miasta Gdańsk

Autor: grego1402
Źródło: http://www.flickr.com
Mamy do czynienia z powszechnym trendem uciekania od życia w wielkich, przepełnionych skupiskach miejskich pozbawionych zieleni. Ludzie coraz częściej przeprowadzają się w miejsca spokojniejsze, które dają im większą możliwość kontaktu z naturą. Stąd np. Gdańsk stał się popularną destynacją ludzi idących na studia. Liczne akademie i uniwersytety, oferujące bardzo dobrą jakość nauczania, co roku wabią setki młodych maturzystów, którzy zostają tu na kilka kolejnych lat. Istotnym czynnikiem jest sąsiedztwo otwartego morza i Półwyspu Helskiego, na który można się udać w weekend i odpocząć od zgiełku miasta.

Poprzez napływ młodych osób do zabytkowego miasta, koniecznym krokiem było stworzenie odpowiedniej infrastruktury dopasowanej również do wymagań np. studentów. Są to zwykle ludzie, którzy np. dosyć często się przeprowadzają. Sprawiło to, iż pojawił się popyt na usługi transportowe. Można to podać jako przykład tego, jak Gdańsk się rozwija, poszerzając zakres usług do których mamy dostęp w tym mieście. Studenci zazwyczaj są oszczędni, stąd zwykle w przypadku konieczności przeprowadzki (firma przeprowadzkowa wrocław) i braku własnego auta, młodzi ludzie zwyczajnie siadają przed komputerem i wpisują w wyszukiwarce frazy typu ,,taxi bagażowe Kraków’’ lub ,,przeprowadzki kraków’’. Następnie dokonują szybkiej analizy, zestawienia cen i zakresów usług i podejmują decyzję, a zwycięska firma zarabia.

stare miasto

Autor: grego1402
Źródło: http://www.flickr.com
Wspomniany przykład to tylko jednym z wielu – Gdańsk,tak jak każde miasto stanowi żywy organizm, który się zmienia wraz z rozwojem. Dzięki powstawaniu coraz to nowych osiedli, placówek usługowych, zakładaniu nowych firm, miasto nie zatrzymuje się w miejscu, (Delta movers) zachęcając w ten sposób ludzi do zamieszkania w nim. Obecność prestiżowych uczelni powoduje dodatkowo napływ młodych ludzi, których,między innymi dzięki właściwie rozwiniętej infrastrukturze można zatrzymać na dłużej. To właśnie dlatego reagowanie na wymagania studentów jest tak ważne – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż część z nich będzie w kolejnych pokoleniach budować społeczeństwo Gdańska.