Bezpieczne przyłączenie butli z gazem – sprawdź, w jaki sposób zrobić to samemu

Butle z gazem to zazwyczaj stosowane źródło energii do zasilania kuchenek w naszych mieszkaniach. Większość z nas wykorzystuje gaz, gdyż jest zdecydowanie tańszy aniżeli prąd. Jeśli spostrzegłeś, że płomień w kuchence tli się coraz gorzej, musisz zatelefonować do dostawcy gazu albo samemu jechać na stację i wziąć butlę. Wybierając drugie wyjście powinieneś wiedzieć, jak przyłączyć butlę, by zrobić to bezpiecznie i nie doprowadzić do awarii.

zbiorniki na gaz

Autor: 世書 名付
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek należy pozbyć się plomby foliowej, by móc rozpocząć jakiekolwiek działania. Sprawdzamy precyzyjnie czy zawór jest zamknięty, a następnie odkręcamy zaślepkę. Po jej zdjęciu musimy zobaczyć wylot zaworu oraz gumową uszczelkę. Jeżeli jej stan i wygląd nie budzi żadnych zastrzeżeń, dokręcamy nakrętkę reduktora. Gdy jest inaczej, powinniśmy podjąć kontakt z dostawcą, gdyż wymagana będzie wymiana butli. Uszczelka nie powinna być naruszona, ponieważ w takim przypadku korzystanie z butli będzie niebezpieczne. Gdy dokręciliśmy nakrętkę, musimy sprawdzić szczelność połączenia, najlepiej stosując do tego wodę z mydłem albo jeżeli akurat się w niego wyekwipowaliśmy – specjalny tester w postaci pianki. Jeśli po jego zastosowaniu spostrzegliśmy w miejscu połączenia jakieś pęcherzyki, będziemy zmuszeni jeszcze raz odkręcić oraz zakręcić zawór. W przypadku dalszego ulatniania się gazu należy otworzyć okna (producent okien) oraz pod żadnym pozorem nie możemy uruchamiać w pomieszczeniu żadnych urządzeń elektrycznych – fajni dostawcy gazu. Trzeba mocno zakręcić zawór i wynieść butlę, a później dokładnie wywietrzyć całe mieszkanie. Koniecznie też należy skontaktować się z dostawcą, jaki zabierze niesprawny butlę. Do zakazanych czynności w kontakcie z butlą gazową zalicza się sprawdzanie szczelności z użyciem zapałek. Dużo osób tak robi, jednak nie jest to bezpieczne oraz pewnego dnia może się nie skończyć dla nas dobrze.

Rury gazowe

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy jesteśmy pewni, iż wszystko jest jak należy, można powolutku odkręcić zawór oraz skorzystać z butli tak jak zwykle. Jeżeli będziesz trzymać się wskazanych wskazówek, na pewno bez problemu samodzielnie załączysz butlę. W razie jakichkolwiek obaw zawsze można zatelefonować do dostawcy gazu oraz prosić o pełną usługę, wraz z przyłączeniem.