Aluminium anodowane – czym się charakteryzuje oraz jakie zalety są z nim związane?

Anodowanie jest coraz częściej wykorzystywanym aktualnie sposobem obróbki tworzyw. Do popularnie użytkowanych tworzyw zalicza się w tym przypadku aluminium. Czym charakteryzuje się anodowane aluminium oraz jakie zalety powiązane są z przeprowadzaniem anodowania?

Aluminium
Po pierwsze anodowanie, inaczej nazywane anodowym oksydowaniem, służy elektrolitycznemu wytworzeniu na powierzchni konkretnego tworzywa (zobacz: tworzywa sztuczne sklep) powłoki tlenku glinu. Stosowany jest do tego roztwór kwasu siarkowego, chromowego albo szczawiowego, jednakże przede wszystkim stosowany jest kwas siarkowy. Aby przeprowadzić cały proces, potrzebny będzie oprócz tego dostęp do prądu stałego i wrząca woda albo pasywator, służący do uszczelnienia metalu. Anodowanie aluminium związane jest z wieloma zaletami, a pierwszą z nich jest zwiększenie wytrzymałości na korozję, co zarazem pozwala zachować nietknięty wygląd powierzchni. Ponadto anodowane aluminium w najwyższej mierze spełnia bezwzględne warunki sanitarne, gdyż dzięki właściwemu zadbaniu o jego powierzchnię, nie zatrzymuje zanieczyszczeń. Anodowanie często wykorzystuje się także w celach dekoracyjnych.

Na ogół stworzona powłoka jest w kolorze naturalnym, w razie potrzeby można uzyskać barwy o głębokim nasyceniu i znakomitej trwałości, wykorzystując w tym celu proces barwienia elektrolitycznego. Wyróżnia się kilka rodzajów anodowania, a dokładniej anodowanie typu I, II i III, jak również anodowanie mikroplazmatyczne . Dwa pierwsze typy anodowania można realizować w domu, do kolejnych konieczne są już właściwe warunki. Zawsze jednak dobrze jest iść z tym do fachowców, by cały proces zachodził podług założeń, a tworzywo było pokryte równą powłoką tlenku oraz nie pojawiły się nieładne przebarwienia.

Jeżeli w związku z tym chcesz poprawić ochronę materiału przed korozją lub zwiększyć walory estetyczne, musisz poddać go procesowi anodowania. Anodowanie jest znacznie korzystniejszym procesem w odróżnieniu od malowania proszkowego, ponieważ zapewnia większą wytrzymałość na ścieranie, jest tańsze oraz nietoksyczne, więc nie zagraża środowisku, o które należy się troszczyć. Ponadto daje odpowiednią stabilność koloru i stabilność chemiczną, a do tego nie powiększa wagi materiału.