Zawód dla ludzi o mocnych nerwach, czyli kto i z jakiego powodu może zostać komornikiem

Komornicy nie cieszą się szacunkiem ludzi. Zwykłe są uważani za bezduszne osoby, które żerują na nieszczęściu innych. Komornik to zawód jak każdy. Z tą malutką różnicą, że trzeba być nieskazitelnym. Jakie cechy powinien posiadać odpowiedni kandydat na posadę komornika? Zobaczmy z bliska…

dobry komornik z Wrocławia

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Komornik to funkcjonariusz publiczny, który blisko współpracuje z sądem. Jego głównym zadaniem jest egzekucja długów. Ale nie tylko to wchodzi w zakres jego kompetencji. Komornikiem sądowym w Polsce może zostać tylko i włącznie osoba, posiadająca polskie obywatelstwo. Oprócz tego musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Ważnym elementem jest cieszenie się nieskazitelną opinią. Oznacza to, iż kandydat na komornika nie był nigdy karany za jakiekolwiek przestępstwo oraz przestępstwo skarbowe. Mało tego – kandydat nie może być podejrzany o popełnienie przestępstwa, w tym przestępstwa skarbowego.

Poza tym musi być absolwentem wyższych uczelni o kierunku prawniczym na terenie Polski. Ewentualnie, ukończyć studia poza Polską, lecz na uczelni, która jest uznawana na terenie Polski. Bez zastrzeżeń musi być również stan zdrowia osoby, która chce być komornikiem. Niezbędne jest odbycie aplikacji komorniczej oraz zdanie niezbędnego egzaminu. Po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności należy odbyć dwuletni staż w charakterze asesora komorniczego. Poza tym kandydat na stanowisko komornika sądowego musi mieć ukończone 26 lat. Pamiętajmy także o tzw. umiejętnościach miękkich. Komornik musi być rzetelny, skrupulatny, uczciwy. Powinien być także zdystansowany i posiadać umiejętność zostawiania spraw zawodowych w… pracy.

Komornik (www.komornikolesno.pl) z Wrocławia, Opola, Białegostoku, Kalisza czy innych miejscowości musi mieć się na baczności.

Jeżeli chcesz szybko wyszukać zbliżone artykuły dotyczące omawianego zagadnienia, zobacz dodatkowe info na innej tego typu witrynie.

Łatwo bowiem może zostać odwołany. Lista wykroczeń jest niezmiernie długa. Po pierwsze komornik nie może naruszać przepisów prawa. Czasami słychać o tym w radiu oraz w telewizji. Zanim wybierzemy karierę komornika, sprawdźmy porządnie rynek. By mieć prawdziwy ogląd sytuacji, poszukajmy niezbędne informacje w sieci. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „komornik z Wrocławia”.

komornik

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Błyskawicznie będziemy mogli przejrzeć rynek. Zapoznamy się również z niezbędnymi informacjami. Poznamy strony www obecnie pracujących komorników. Przeczytamy, czym tak naprawdę się zajmują i jaki jest zakres ich obowiązków. Możemy też poczytać ciekawe artykuły na temat komorników, specyfiki ich pracy i kruczków prawnych, jakie powinniśmy znać. To ważne zanim wybierzemy drogę życiową. Wybór zawodu, szczególnie tak ciężkiego to nie jest prosta sprawa. Nie podejmujmy pochopnie tak ważnych decyzji. Dzięki temu unikniemy ewentualnych rozczarowań a także problemów. Zawód komornika to trudny kawałek chleba.