Zalety jednego z najbardziej zdrowych tłuszczów roślinnych, czyli oleju wytwarzanego z nasion lnu.

Nasiona lnu od wieków używane są w naturalnej medycynie. Ludzie jeszcze nie umieli zidentyfikować składników, które w nich są, ale świetnie wiedzieli, jaki jest ich wpływ na nasze organizmy, i umieli wykorzystać w licznych przypadkach.

Już dawni Rzymianie i Grecy zalecali stosowanie siemienia lnianego do leczenia chorób przewodu pokarmowego, i po dziś dzień jego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Dzisiaj zdecydowanie częściej jest używany olej lniany w miejsce nieprzerobionych nasion. Tłoczy się go na zimno, przez co będzie zachowywał wszystkie najlepsze właściwości, i stanowi niezastąpiony dodatek do wielu potraw.

Jeżeli poszukujesz ciekawych informacji na ten temat, odwiedź torty na zamówienie nas, a na pewno odnajdziesz interesujące fakty.

Lniane nasiona zawierają go prawie połowę, a większość oleju to tak bardzo potrzebne kwasy omega-3, regulujące ilość cholesterolu w organizmie. Podstawową rolą tych kwasów jest zmniejszanie złej odmiany cholesterolu i zwiększanie zawartości tego pożytecznego. Lecz tłuszcze są potrzebne przy stymulacji wielu życiowych procesów, stanowią też podstawowy budulec komórek, stąd też dostarczenie ich w wymaganej ilości ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia. I właśnie olej lniany to jeden z najlepszych pokarmów roślinnych pod tym względem, w szczególności że jego działanie zwiększa jeszcze witamina E.

Olej lniany jest coraz szerzej używany do przygotowywania różnych posiłków, również na nim oparta jest dieta dr budwig. Dieta ta z założenia ma dostarczyć organizmowi pokarmy bogate w tłuszcze omega-3, antyoksydanty i błonnik. Osoby ją stosujące muszą wykluczyć każdą postać słodyczy, ale również masła, margaryny i oleje. Jedynym dopuszczalnym olejem jest właśnie ten powstały z nasion lnu, z tego powodu że jest najzdrowszy spośród stosowanych przez ludzi tłuszczów. W rzeczywistości wskazówki dr Budwig to nie jedynie sama dieta, ale cały styl życia, który ma wziąć z natury to co najlepsze, eliminując jednocześnie szkodliwe rzeczy. Z założenia dieta ta pomaga przy wielu chorobach, takich jak cukrzyca, nowotwory albo problemy skórne, rzecz jasna przy założeniu że będzie kompleksowo stosowana.