Z jakiego powodu należy zmieniać opony?

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto wymieniać opony samochodowe. Bardzo dużo argumentów występuje za tym, aby nie wahać się i używać ogumienia odpowiedniego do pory roku. Dlaczego powinno się przygotować swoje auto na zmieniające się warunki pogodowe?
Przede wszystkim letnie i zimowe opony wykonane są z odmiennych materiałów, a ich bieżniki znacznie różnią się wyglądem. Opona zimowa posiada znacznie więcej nacięć i przecięć (tzw. lamelek), co pomaga w zapewnieniu najwyższych osiągów.

części samochodowe

Źródło: www.interopony.pl
Poza tym takie wykonanie sprawia, że guma użyta do produkcji jest bardziej elastyczna, niż ma to miejsce w przypadku opon letnich – w związku z czym lepiej trzyma się drogi. Nacięcia w bieżnikach sprawiają również, że opony zimowe wbijają się w śnieg i lód, a jednocześnie szybko oczyszczają się ze śniegu. Kiedy należy zmienić opony letnie na zimowe? W wielu źródłach można znaleźć opinię, że temperatura graniczna to 7°C. Kiedy jest zimniej opona zimowa nie zrobi się twarda, ponieważ zawiera większą ilość krzemionki. Dzięki temu jej przyczepność do jezdni będzie bardzo dobra. Opona jest także specjalnie przystosowana do szybszego usuwania wody. Zobacz propozycję: (Tu) Pozwala również na skrócenie drogi hamowania. Opony zimowe poradzą sobie bardzo dobrze na śliskiej szosie, ponieważ letnie nie trzymają się tak skutecznie podłoża. Powinno się jednak wiedzieć, że zimowe opony trzeba dotrzeć, ponieważ podczas produkcji jest na nie nakładany specjalny smar, który sprawia, że ten proces staje się łatwiejszy, jednak wpływa niekorzystnie na gumę, dlatego też aby opony miały wysokie osiągi należy przejechać minimum 300 kilometrów. W omawianym rodzaju opon bardzo ważna jest również grubość bieżnika.

przygotuj samochód do zimy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Im bardziej jest on zużyty, tym gorzej radzi sobie na drodze. Dlatego też używane opony (opony ciężarowe przód) nigdy nie są dobrym rozwiązaniem. Starty bieżnik źle odprowadza wodę i nie ma odpowiedniej przyczepności do podłoża. Zimowe opony mają wiele zalet, dlaczego więc nie jeździć na nich przez cały rok? Kiedy temperatura wzrasta ich możliwości zmniejszają się. Hamowanie jest gorsze, a jego droga jest wydłużona. To letnia opona zawsze najlepiej sprawdzi się na mokrym asfalcie. Zimowa opona w lecie zużywa się szybciej i traci swoje pozytywne właściwości.
Na rynku można nabyć również opony całoroczne, jednak nie są one perfekcyjnym rozwiązaniem dla kierowców. Nie zapewniają pełnych osiągów, poza tym nie posiadają tak pozytywnych właściwości, jak opona zimowa w trakcie zimy oraz opona letnia podczas ciepłych miesięcy. Opony całoroczne gorzej poradzą sobie z hamowaniem na wilgotnej czy śliskiej nawierzchni. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wymiana. Należy przy niej pamiętać, aby w jej trakcie nie pominąć żadnej z opon. Tylko pełne przebranie zapewni maksimum osiągów. Dzięki współpracy: