Wspaniała i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domostwie, rozwesela życie a również sprawia radość swoim pogodnym brzmieniem.

Muzyka góralska posiada mnóstwo łączących przymiotów z muzyką innych rejonów Polski. Jej autorzy są anonimowi i powstaje spontanicznie, wynika z życia codziennego, z naturalnych pragnień i instynktów artystów oraz realizatorów. Mówi ona o tym co góralom bliskie – o umiłowanych Tatrach, przygodach harnasiów i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z wesołych przyśpiewek. Nie mogło braknąć w niej elementów miłosnych, czy przekomarzań się chłopca z dziewką.

wokalistka

Autor: Crosa
Źródło: http://www.flickr.com
Sam nasz Papież umiłował sobie wspaniały śpiew i grę górali. Przybywał w góry nie tylko po to, aby spacerować po górskich drogach, lecz też aby ucieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka traktowana jest za ponadczasowy element tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez nut lecz w oryginalnej postaci „ze słuchu”. Bywa, że w sąsiednich miejscowościach te same melodie i piosenki gra się i śpiewa trochę inaczej.

Wspaniała muzyka góralska do dziś towarzyszy góralom w chałupie, w karczmie, umila życie a również sprawia wesołość swym pogodnym brzmieniem. Popisy zespołów góralskich możemy zobaczyć na festiwalach, a także w karczmach i niektórych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały zespoły ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano też zespół 3 gęśli i basów, lecz stwierdzono marne brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, przez co odrzucono ten skład.

Odkryj bez zwłoki wpis spod linku, ponieważ zapewne zaskoczy Cię to, jak bardzo fascynujące teksty w tamtym miejscu są przedstawione!

Niejednokrotnie podczas występów prymista wymienia skrzypce na złóbcoki to znaczy na gęśle. Głównie na weselach możemy napotkać kapele góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a również instrumenty dęte i akordeon. Takie coś jak – – też się może przydać.

Znacznie częściej spotyka się łączenie nut górali z muzyką rozrywkową. Najwięcej popularnymi zespołami, które wykorzystują tę możliwość są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Bardzo często składy zespołów bywają wzmocnione na potrzeby estradowe (wykorzystują takie akcesoria: sprzęt oświetleniowy na scenę), w w jakich grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi talent muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale też grywają specyficzne melodie. Od dziecięcych lat uczą się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej doceniany jest prymista, który grywa muzykę prowadzącą. Od prymisty i jego indywidualności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On z reguły dobiera zestaw „muzyki”. Poza tym, w dawnej gwarze góralskiej „muzyka” (ten muzyka) oznaczało właśnie prymistę.