Istotne wiadomości na temat rynku gazu ziemnego na obszarze Polski

Rynek gazu ziemnego na obszarze Polski obejmuje dwa główne zakresy. Jednym z nich jest dystrybucja gazu, zaś drugim obrót gazem. Gaz w Polsce przeważnie wydobywa się na Podkarpaciu, i także w województwie Lubuskim i na Wielkopolsce. W celu wydobycia gazu wykorzystuje się z reguły tradycyjne metody, niemniej jednak istnieją także różne niekonwencjonalne sposoby wydobycia gazu.

Najogromniejsza spółka obrotu gazem to PGNiG S.A, choć oczywiście możemy także wyliczyć inne, mniejsze spółki obrotu gazem, gdyż mnogość podmiotów, choćby Handen, posiada koncesję na tego typu działanie. Gaz sprzedawany jest również do Polski przez przeróżne spółki zagraniczne. Zarówno sprzedaż jak także zakupienie gazu odbywa się na giełdzie towarowej, jaka jest prowadzona przez TGE S.A. Uczestnicy rynku gazu to przeważnie firmy, jakie zajmują się obrotem paliwami gazowymi, a także odbiorcy, którzy posiadają bardzo wysokie zapotrzebowanie na gaz ziemny. Polska gaz to kraj, w którym rozrost giełdowego rynku gazu rozwija się niezwykle prężnie i dynamicznie, podobnie jak na przykład samo wydobycie gazu.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu

Sprzedaż gazu na TGE S.A, to znaczy Towarowej Giełdzie Energii sprowadził liberalizację gazu ziemnego. Równie ogromną i bardzo istotną zmianą na rynku gazowym na terenie Polski było wprowadzenie obliga giełdowego, przez co PGNiG pozostało podzielone na dwie różnorodne spółki (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron-wzor-z-omowieniem).

Jeżeli ten artykuł jest według Ciebie godny zainteresowania, to kliknij tutaj! Zaprezentowane tam wiadomości także Cię zaintrygują – to bardzo użyteczne informacje (https://www.polmedico.pl/oferta/implantologia/).

Dzięki temu biegłość na giełdzie gazowej sporo wzrosła, mało tego każde spółki obrotu gazem, jak np. znajdujaca się tutaj, mają porównywalne warunki jeśli chodzi o koszta kupna gazu ziemnego.

Teraz na terenie Polski istnieje siedem składów gazu, które mieszczą się pod ziemią. Wszystkie owe magazyny przylegają do spółki PGNiG. Początkowe próby przechowywania gazu na terenie Polski nawiązały się wiele lat temu, dokładnie w 1954 roku. Początkowym magazynem gazu w Europie był wtedy skład w okolicach Jasła.