W jaki sposób drukować, żeby było to opłacalne? Który typ druku okaże się najlepszy?

Jaka istnieje różnica między normalnym drukiem offsetowym a tym cyfrowym? Najważniejsza różnica widoczna jest przede wszystkim na rozkładzie kosztów, gdyż koszt druku arkusza metodą cyfrową jest wyższy aniżeli koszt klasycznego wydruku. Jednocześnie, koszt wydruku tylko trochę ulega zmianie wraz z rosnącym nakładem.

Co to jest druk cyfrowy? Bardzo charakterystyczną cechą takiego druku jest fakt, że materiały, jakie są przeznaczone do druku dostarczane są do urządzenie w postaci danych cyfrowych, przez co jest możliwy druk bezpośredni. Dzieje się tak, bo nie ma formy drukarskiej, co oznacza, że obraz przygotowywany jest bezpośrednio w maszynie cyfrowej, w miejscu, gdzie rozpoczyna się drukowanie. Drukarnia, która w swojej ofercie chce mieć sporo zleceń, na przykład na foldery reklamowe musi coraz częściej korzystać z druku cyfrowego.

Powiązane artykuły: drukarnia cyfrowa zabrze

przycisk drukowania

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej popularną i wykorzystywaną metodą takiego druku jest elektrofotografia, gdzie komputer steruje wiązką laserową, jaka naświetla naładowany elektrostatycznie cylinder. W taki sposób utworzony obraz na cylindrze traktowany jest proszkiem, on później trafia na materiał a pod wpływem wysokiej temperatury wtapia się w nie. A czym jest druk offsetowy? Taki druk charakteryzuje się tym, iż koszty wydrukowania pojedynczych sztuk są bardzo małe. Jednocześnie, dość duże są koszty przygotowania od początku produkcji. Trzeba przygotować blachy do każdego koloru osobno, narządzić maszynę jak i zadać farbę. W związku z tym rentowność druku offsetowego rozpoczyna się wtedy, gdy te koszty uda nam się trochę obniżyć przez rozłożenie ich na ilość wydruków. Taki druk to inaczej przemysłowa odmiana druku płaskiego, gdzie obraz przenosi się z płaskiej formy drukarskiej na podłoże za pomocą cylindra obciągniętego gumą. Mamy dwa rodzaje druku offsetowego: arkuszowy oraz rolowy.

Arkuszowy typ polega na przenoszeniu na arkusz farby offsetowej o dosyć dużym współczynniku lepkości, a później utrwalaniu jej przez przesiąkanie i polimeryzację. Jaki druk – (druk na tkaninach oferuje firma Tritex) dobrze jest wybrać? To zależy. Druk w formie cyfrowej jest doskonały tam, gdzie ilości wykonywanych prac są tak niewielkie, że nie opłaci się stosować druku klasycznego. Natomiast druk offsetowy ma zastosowanie przy nakładach większych, co najmniej kilkuset sztuk jednego wzoru, a także przy wydrukach większych niż format A3.