Rynek mieszkaniowy w Polsce – z jakiego powodu młode osoby znajdują się w naprawdę trudnej sytuacji?

Posiadanie swojego mieszkania, nawet niewielkiego, gwarantuje wrażenie bezpieczeństwa. Lokale wynajmowane zawsze są własnością kogoś innego – właściciel w zasadzie bezzwłocznie może wypowiedzieć umowę, zakazać dokonywania jakichkolwiek zmian w wystroju lub posiadania zwierząt. Reasumując – nigdy nie jest się u siebie. Zakupienie mieszkania jest więc oczywiście jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Trzeba to mieć na uwadze. Jak w takim razie przedstawia się rynek mieszkaniowy w Polsce?

mieszkanie od dewelopera

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, mieszkania są bardzo drogie, zwłaszcza w większych miastach, gdzie popyt na tego rodzaju lokale jest duży, gdyż kategoryczna większość Polaków przenosi się do miast ze wsi, czy to do pracy, czy do szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszą się najczęściej mieszkania niewielkie, przykładowo kawalerki Wrocław (promocyjne ceny), ponieważ ich ceny są najniższe, a sporo osób, zamierzając kupić własne M, musi starać się o kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat, jaki nie tak łatwo jest otrzymać, zwłaszcza kiedy nie osiąga się niezbędnych zarobków i nie ma się stałej pracy. Banki pod tym względem są dzisiaj naprawdę bardzo ostrożne, tym samym niektóre osoby muszą wybierać mieszkania mniejsze, jako że dostają niższą kwotę kredytu. Ponadto, należy pamiętać że kupując mieszkanie od dewelopera (oferty mieszkań deweloperskich) można wziąć udział w rządowym programie pomocowym „Mieszkanie dla Młodych”. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie ukończyły 35 roku życia i wybierają mieszkanie, jakiego wielkość oraz cena mieszczą się w ograniczeniach nałożonych przez program.

Sytuacja mieszkaniowa młodych Polaków jest bardzo zła. Zakup mieszkania jest związany z ogromnym obciążeniem finansowym, a w czasach, gdy wiele osób boryka się z bezrobociem lub nie ma stałej pracy, a zarobki są naprawdę niewielkie, otrzymanie kredytu staje się coraz trudniejszym zadaniem, ponieważ banki chcą mieć gwarancję, że kredytobiorca będzie mimo wszystko mógł spłacić swoje zobowiązania.

Czy prezentowany temat Cię zainteresował? Wejdź także na pomocne materiały (https://bautec-lodz.pl/rusztowania-modulowe/) mające tak samo ważne dane, które niewątpliwie zupełnie Cię pochłoną.

Niestety, aktualnie również osoby, które ukończyły szkołę i są pełnoletnie zazwyczaj muszą mieszkać z rodzicami. Czasem też osoby, jakie zakładając swoją rodzinę nie mają wyboru i mieszkają z własnymi rodzicami, co nie zawsze jest stosownym rozwiązaniem.