Naklejki – czy zdajesz sobie sprawę jak ważną rolę pełnią w wielu aspektach naszego życia?

Usuwasz folię zabezpieczającą, przyklejasz i już. O czym mówimy? O naklejkach. Czy myślałeś kiedyś o tym z jaką częstotliwością spotykasz się z tą niepozorną rzeczą, jaką jest właśnie naklejka? Jak często w ciągu dnia się z nią stykasz i jak istotną funkcję pełni w naszym życiu? Rozpocznijmy od etykiet – na słoiku z dżemem, na butelce płynu do naczyń, na opakowaniu kiełbasy.

Loftowy pokój nastolatka

Autor: Kids Town
Źródło: Kids Town

Urządzenia do naklejania etykiet z pewnością istotnie upraszczają produkcje wielu wyrobów. A cena? Metka przyklejona do produktu w sklepie to przecież też naklejka! Naklejki w wielu przypadkach pełnią też zadanie dekoracyjne. Rozpoczynając od dużych naklejek na ściany – z wyciętymi pięknymi motywami, na malutkich, stosowanych przez naszych milusińskich do przystrajania przyborów szkolnych skończywszy. A co z naklejkami samochodowymi?

W czasach naszej młodości wszędzie widziało się typowe „pe-el-ki” i zielone listki, w dniu dzisiejszym to przede wszystkim naklejki z numerem rejestracyjnym, ale również z informacjami o ubezpieczeniu lub [łukasz sołtys] ostrzegające innych kierowców, że w samochodzie jedzie dziecko. Na samochodach zwykle przykleja się także naklejki reklamowe – z logo lub nazwą przedsiębiorstwa. Nie możemy zapominać o popularnych wlepkach – przykłady .

Chociaż negowane przez środowiska konserwatywne – często niosą istotne społeczne przesłanie lub są po prostu nierozerwalnym elementem miejskiej sztuki ulicy. Aby spełnić te wszystkie wymagania, naklejki wytwarza się wieloma metodami. Najbardziej powszechna z nich to druk cyfrowy. Pozwala na otrzymanie relatywnie niskich cen przy niedużych nakładach.

naklejka

Autor: John Fischer
Źródło: http://www.flickr.com

Z tego typu usług korzystają najchętniej małe przedsiębiorstwa. Najniższe koszty daje natomiast druk offsetowy i fleksograficzny. Jednak taka sytuacja ma miejsce wyłącznie przy odpowiednio licznych nakładach – przez wzgląd na wysokie koszty przygotowania produkcji. Ostatnią z najczęściej stosowanych metod produkcji jest sitodruk. Podobnie jak w przypadku offsetu, charakteryzuje się dosyć wysokimi kosztami przygotowania, jednak umożliwia zastosowanie niedostępnych w pozostałych technikach efektów, takich jak brokat. Naklejki są obecne wszędzie wokół nas i możemy znaleźć dla nich wiele zastosowań.