Musimy to przyznać, że najdogodniejsze są domowe sposoby. Widać to przy wykonywaniu prostych prac

Czasem jesteśmy w całkowitej rozterce, bo nie możemy sobie radzić z jakąś sprawą. Tak jest z określonymi zagadnieniami, tym bardziej tymi, z którymi możemy zetknąć się każdego dnia – jak w domu. Co wówczas zrobić? Może się wydawać, że najdoskonalsze rezultaty mogą przynieść porady domowe, takie przekazywane z pokolenia na pokolenie, najlepiej z kolei to widać na przykładzie pozbywania się plam. Zresztą, zobaczcie sami.

sprawdź więcej

Autor: erizof
Źródło: http://www.flickr.com
Usuwanie plam przy użyciu wywabiaczy, często pozostawia obwódki, dlatego od razu po wywabieniu zaleca się wysuszenie tego miejsca nie za gorącym powietrzem pochodzącym z suszarki do włosów. Wywabianie plam przy pomocy rozpuszczalnika, musi być zrobione precyzyjnie. Trzeba zwrócić uwagę, by rozpuszczalnik był też precyzyjnie wywabiony, w innym wypadku wokół odplamionego miejsca utworzy się zaciek , czyli tzw. otoczka – polecane sposoby na usuwanie plam.

Wywabianie plam z atramentu odnosi sukces przez zamoczenie tkaniny w gorącej wodzie z dodatkiem soli, a następnie polanie plam spirytusem. Do wywabiania takich plam możemy wykorzystać także soku z cytryny. Jeśli zaplamienia są na wykładzinie, to możemy je wywabić wylewając na nie mleko a następnie sól (bezpieczna sól warzona) kuchenną. Po godzinie przejechać wszystko mokrą gąbką. Świeże plamy na dywanie trzeba błyskawicznie przysypać grubo solą i pozostawić na kilka godzin. Sól powinno się wymieniać co jakiś czas na czystą. Pod koniec zmyć wodą mydlaną. Tkaniny ,możemy zamoczyć w gorącym mleku i uprać w ciepłej wodzie z mydłem, a w razie niełatwych plam do prania dodać trochę spirytusu mydlanego. Plamy z mebli możemy usunąć bez problemu sokiem z rabarbaru.

Suszące się ubrania

Autor: Denis Postle
Źródło: http://www.flickr.com

Usuwanie plam z buraczków dokonujemy wycierając je błyskawicznie mokrą gąbką lub wypłukiwanie w zimnej wodzie i moczenie całą noc. Niwelowanie plam jest skuteczne również jeśli wetrzemy nierozcieńczony detergent i będziemy płukać.Mokra jeszcze plamę trzeba obsypać boraksem i polać gorącą wodą. Wywabianie plam z buraczków już zaschniętych, możemy dokonać przez płukanie w zimnej wodzie, a w dalszej kolejności posypanie ich boraksem i pozostawienie na około 8 godzin.

Usuwanie plam od cukru karmelowego ma szansę stać się trudne jeśli pozostawimy je na znaczniejszy czas bez ich zlikwidowania z tkaniny. Też zaschnięte plamy są trudniejsze do usunięcia, dlatego najlepiej jest jeszcze świeże plamy wypłukać w zimnej wodzie z płynnym detergentem , a gdy to niezbędne jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.