Kopalnia odkrywkowa Krobia – z jakiego powodu zapoczątkowała liczne protesty lokalnych mieszkańców?

Polskie kopalnie są miejscami pracy dla bardzo dużej liczby górników, natomiast wydobywany w nich węgiel jest niezbędny Polakom, na przykład do ogrzewania ich domów. Złoża węgla, które są obecne w kraju czekają na wydobycie, tym samym dosyć często powstają nowe kopalnie. Przykładem może być chociażby kopalnia węgla brunatnego, jakiej powstanie jest planowane na terenie gminy Krobia. Niestety, te plany wywołały protest gminnej ludności. Dlaczego?

Mining machine

Autor: Marco Hamersma
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejszym powodem jest obawa mieszkańców o jakość ich życia po rozpoczęciu pracy kopalni. Zazwyczaj, jako zagrożenie wskazują oni wpływ na środowisko naturalne, a co za tym idzie, także na zdrowie człowieka. Poza tym, wiele osób martwi się losami lokalnego rolnictwa, które jest jedną z podstawowych działalności zarobkowych w regionie. Założono specjalny portal internetowy prowadzony przez osoby protestujące przeciwko powstaniu tego rodzaju kopalni, na którym zamieszczane są opracowania wskazujące na ewentualne niebezpieczeństwa oraz opracowania profesjonalistów. Czytaj na ten temat więcej: .

Dodatkowo, prowadzone jest też konto na portalu społecznościowym Facebook, przy pomocy którego protestujący chcą dotrzeć do możliwie jak najszerszego grona osób. Oczywiście, inwestorzy odpierają tego rodzaju zarzuty wskazując, że na innych obszarach, na jakich pracują kopalnie odkrywkowe rolnictwo (ładowacz czołowy) w dalszym ciągu znakomicie prosperuje. Ponadto, kiedy wydobycie jest zakończone, lokalne obszary są rekultywowane. Na obszarze kopalni mają zostać zastosowane wszystkie nowoczesne urządzenia, których przeznaczeniem jest zmniejszenie pylenia, między innymi zraszacze. Kliknij: .

kopalnia odkrywkowa

Autor: Drakt Kranre
Źródło: http://www.flickr.com

W ten sposób, pył będzie pojawiał się w zasadzie tylko na terenie wydobycia. Mieszkańcy jednak twierdzą, że praca kopalni może doprowadzić nawet do przesiedlenia mieszkańców 22 wsi. Osoby te będą zmuszone opuścić swoją ziemię oraz domy. Kopalnia będzie jednakże oznaczała z drugiej strony zagwarantowanie nowych miejsc w pracy, co w warunkach polskiego bezrobocia ma istotne znaczenie. Podsumowując – protest mieszkańców przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej zatacza coraz szersze kręgi. Obie strony mają oczywiście własne racje, jako że działanie kopalni będzie niosło za sobą wiele korzyści. Ostateczna decyzja natomiast należy do odpowiednich władz, które są zmuszone porównać wszystkie wady i zalety.