Jakie noże są wyprodukowane z najtwardszej oraz w najwyższym stopniu wytrzymałej stali?

Stal damasceńska jest znana ludzkości od setek lat. Wywodzi się ona z Damaszku, stolicy Indii. Cechuje się ona niezwykle dużą twardością przy równoczesnym zachowaniu elastyczności. Jest znakomitym materiałem do produkcji broni białej czy też niezwykle ostrych noży.

zaparzacze

Autor: Bodum
Źródło: Bodum
noże ze stali damasceńskiej

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Tak doskonałe właściwości możliwe są dzięki fachowej zawartości węgla w stopie. Jak ogólnie wiadomo, stal jest stopem żelaza oraz węgla, jednak zaznaczyć należy, że za twardość stopu jest odpowiedzialna odpowiednia zawartość węgla.

Jeśli omawiana problematyka Cię naprawdę intryguje, to bez grymaszenia kliknij tutaj – to bardzo użyteczna witryna (https://gorillacoffee.pl/), która również Cię zainteresuje.

Jeżeli wynosi ona mniej niż 0,5%, stal jest nawęglona, natomiast w zakresie 0,5%-1,75 – twarda. Ta stal jest nierównomiernie nawęglona i istnieją w niej węgliki żelaza. Wykonane przy pomocy takiej techniki noże wykorzystywane są obecnie w restauracyjnych kuchniach czy też przez sympatyków survivalu. Bardzo ważny jest fakt, że noże ze stali damasceńskiej są zrobione z kilkunastu lub nawet kilkuset warstw. Mogą być doskonałym pomysłem na prezent, ponieważ oferowane są w eleganckim pudełku, w którym może być parę noży o różnorodnych wymiarach.

Noże do kuchni wyprodukowane ze stali damasceńskiej, mogą mieć twardość rzędu +/- 60 HRC, długość ok.

Ten artykuł ma fascynujące dane na omawiany temat – jeżeli masz ochotę zdobyć większą ilość wpisów, to odwiedź stronę, która omawia zbliżone problemy.

25-30 cm, grubość klingi ok. 2mm oraz mogą ważyć ok. 150-200 g. Stal damasceńska jest używana między innymi w japońskim „mieście noży” Seki, które słynie na całym świecie z tworzenia najwyższej klasy tego typu przedmiotów. Są one wytwarzane przeważnie dla fachowców, którzy nie mogliby sobie zezwolić na wielokrotne przerwy w celu np. ostrzenia noża. Ceny takich noży nie są najniższe i zazwyczaj mogą wynosić paręset PLN.

Nie jest to jednak dużo, szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę to, że mogłyby one służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. I ciągle mogłyby nas radować swym niezawodnym funkcjonowaniem.