Jak prezentuje się sprawa w dziedzinie znaku towarowego? O jakich kwestiach należy pamiętać?

Znak towarowy to bardzo ważny budowania rozpoznawalności produktu i firmy, która go zapewnia. Dzięki niemu możemy się odróżnić, a jednocześnie zdobyć nowych klientów.

Taki znak może zostać sprzedany albo zmieniony, możemy nim zabezpieczyć dług lub być przedmiotem aportu. Ażeby jednak było to realne powinniśmy przede wszystkim poznać jego wartość, czyli niezbędna jest w takiej sytuacji wycena wyceny monet znaku towarowego. Tego typu patenty posiadają czasem bardzo duże znaczenie w czynnościach biznesowych (więcej o patentach).

Znakiem towarowym możemy określić każde oznaczenia, jakie możliwe jest do zaprezentowania w sposób graficzny, jakie posiada zdolność odróżniającą. To oznacza, że w jednoznaczny sposób możemy je odróżnić od innych produktów zapewnianych przez inne podmioty. Znaki towarowe są w stanie przybrać postać słowną, graficzną a także mieszaną. Każda spółka zarządza własnym znakiem towarowym, jakiego używa w relacjach z kontrahentami oraz innymi podmiotami biznesowymi.

symbol paragrafu

Autor: Karolina van Schrojenstein Lantman – Orlinska
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu możemy wykreować pozytywny wizerunek sprzedawanych produktów, uzyskać renomę, zdobyć zaufanie, jakie sprzyja w znajdowaniu klientów. Konieczna do tego jest znak towarowy rejestracja (zobacz więcej szczegółów). W odniesieniu do celi, metody określania wartości znaku towarowego jesteśmy w stanie przyporządkować go do dwóch grup. Jedna z nich jest marketingowa, druga finansowa. W marketingowych metodach przychody osiągane przez znak towarowy ustala się o relacje w obszarze klient-marka, która jest tworzona na podstawie wyników badań. Faktycznie robienie wyceny znaku towarowego nie można zaliczyć do najbardziej łatwych działań.

Nie można w sumie odróżnić jednej zgodnej metody, która mogłaby zyskać obiektywny wynik. Co więcej, z pomocą nie przychodzą również prawne regulacje, które nie definiują, jaka technika jest najbardziej właściwa do stosowania. Bardzo ważnym jednakże czynnikiem są kompetencje oraz doświadczenie sporządzających wycenę. Jeśli ponadto w przedsiębiorstwie jest już usługą dość powszechnie znaną i wykonywaną, to w sytuacji wartości niematerialnych oraz prawnych sytuacjach prezentuje się to całkowicie odmiennie. To tylko pokazuje, jak skomplikowane są to procedury i jak powinniśmy uważnie do tego podejść. Więcej na