Jak należy utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie są przepisy, w jaki sposób robić to zgodnie z prawem?

Najczęściej różny zużyty sprzęt, przykładowo agd lub spalone świetlówki wyrzucamy do śmietnika, podczas gdy tego typu elektrośmieci powinniśmy utylizować w odpowiedni sposób. Sporo ludzi nie zdaje sobie sprawy z takiego obowiązku, a jest to bardzo ważne, nie tylko z powodu tego, że możemy za coś takiego dostać kare, jednak również dlatego, że w taki sposób ochraniamy środowisko.

wywóz odpadów

Autor: Taber Andrew Bain
Źródło: http://www.flickr.com
W zgodzie z ustawą o starym sprzęcie elektrycznym oraz elektronicznym urządzenia, których działanie jest zależne od dostawy prądu elektrycznego, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzysku jak również recyklingu. Znaczy to po prostu, iż zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, na przykład pralki, zmywarki lub mikrofalówki, po okresie eksploatowania nie powinny być tak normalnie wyrzucone do śmieci. Muszą zostać dostarczone do punktu zbiórki takich urządzeń, tam zostaną poddane procesowi recyklingu albo unieszkodliwiania. Są firmy, które w tym pomagają: ta ustawa jest obowiązująca w naszym kraju już od jakiegoś czasu, to wciąż wiele ludzi nie wie dokładnie, jak postępować ze starym sprzętem oświetleniowych, agd i rtv. Tymczasem odpowiedzialność znajduje się na wytwórcach, importerach, ale także użytkownikach. Zgodnie z przepisami, producent, dystrybutor, jak również importer sprzętu jest zobowiązany umieścić na opakowaniu symbol przekreślonego śmietnika na odpady (Utylnia to robi), a oprócz tego dołączyć do opakowania informację o skutkach, jakie dla środowiska i zdrowia ludzi może nieść obecność niebezpiecznych substancji. Jednakże, konsument zyskał również prawo (gorąco polecam – adwokat wrocław – łukasz sołtys) do darmowego zostawienia w sklepie starego sprzętu w ramach zakupienia nowego urządzenia.

Sklepy jednocześnie nie mają już nakazu, aby przyjmować elektroodpady w większych ilościach, natomiast klientom często nie chce się jechać do sklepu ze zużytym sprzętem. Sprzęt elektroniczny posiada substancje, które uznane są za szkodliwe. Przy tym, nawet 90% takich składników możemy jeszcze raz użyć chociażby do produkcji nowych artykułów gospodarstwa domowego, do mebli albo części do samochodów. Takim przetwarzaniem bezużytecznych już sprzętów trudnią się specjalne miejsca, w których urządzenia poddawane są procesom odzysku i recyklingu.

Nie wahaj się dłużej – zweryfikuj propozycję , którą dla naszych klientów wymyśliliśmy. Uwzględniliśmy wszelkie potrzeby naszych konsumentów!

Dobrze jest o tym pamiętać, gdy następnym razem zechcemy porzucić nasz stary, niepotrzebny zużyty sprzęt elektroniczny. Oddaniem go we właściwe miejsce przyczynimy się do zachowania czystości swojej bliskiej okolicy, a w szerszym kontekście także i środowiska. Może też takim zachowaniem damy jakiejś osobie dobry przykład i zmobilizujemy do identycznego działania.