Czemu warto robić zakupy na targu, blisko miejsca zamieszkania? To z pewnością bardziej korzystne niż wybranie się do supermarketu. Sprawdź dlaczego

Z których miejsc brać zdrową i pyszną żywność? Najkorzystniej ze swojej działki. Gdy nie mamy jednakże takiej możliwości lub jedzenia stamtąd jest niewiele, to zostają targi, punkty handlowe z ekologiczną żywnością, sklepy z warzywami i markety. Z tego typu opcji dość atrakcyjne wydaje się kupowanie na targu.

Targ

Autor: Neon Tommy
Źródło: http://www.flickr.com
Właściwie na targowiskach jesteśmy w stanie kupić żywność z pierwszej ręki od rolników. Jest tam tak wiele pysznych warzyw, owoców, ale także innych zdrowych pokarmów, jak ziarna, grzyby czy orzechy. W większości nieprzetworzonych, regionalnych i sezonowych, czyli świeżych i nie potrzebujących wielu środków do konserwacji. To prawda, wielu rolników na pewno używa troszkę pestycydów i sztucznych nawozów, lecz mimo to ich produkty są często tanie, zdrowe i smaczne. Na targach nie ma słodyczy, wyjałowionej, przemysłowo przetworzonej, zakonserwowanej żywności, ze sztucznymi dodatkami, niedobrym dla zdrowia cukrem oraz tłuszczami trans. Można także kupić np. kabiny prysznicowe w CeneoLokalnie.pl.

Bez takich niezdrowych rzeczy, których pełno jest w większości sklepów i supermarketów. Stąd takie zakupy lokalne na targach powinny być czymś zwyczajnym. Żywność na targach na pewno nie jest idealna, ale według mnie posiada i tak znikomą ilość chemii w porównaniu do wielu innych produktów. Odnośnie pestycydów, to nieekologiczne mięso dość często zawiera ich więcej niż warzywa z bazaru, jak zwierzęta (co to jest alpaka) spożywają pryskaną paszę.

w hali targowej

Autor: Fabio Omero
Źródło: http://www.flickr.com

Produkty na targu są najczęściej sprzedawane bez kolorowych, wypełnionych chemią opakowań. W sklepach zaś jest ich bardzo dużo. Zmieniają się one szybko w sterty śmieci, za których wywóz trzeba płacić w czynszu i jakie zanieczyszczają glebę na ”zawalonych” wysypiskach. Towary na targach są często przewożone z pobliskich obszarów wiejskich, a nie z zagranicy. Mniej więc spala się benzyny przy transporcie. Wspierając ten rodzaj sprzedaży, troszczymy się o bardziej czyste powietrze i zużywanie mniej potrzebnych zasobów. Targi są przeważnie na świeżym powietrzu. Na targach rolnicy sprzedają od razu do końcowych odbiorców. Bez pełnej gamy pośredników: hurtowni, dystrybutora oraz właściciela, z których każdy pobiera siebie trochę pieniędzy. Bez korporacji, w jakich wyższa i średnia warstwa zarządzająca zgarnia większą ilość zysków, a reszta pracowników otrzymuje marne pieniądze. Na targu rolnicy mają więc większą szansę na godziwy zarobek, sprzedając np. sprawdź więcej na www.