Bezpieczeństwo w chmurze czyli dlaczego należy gromadzić dane w sieci

Zastanawiałeś się kiedyś jak wiele danych posiadasz i co by było, gdybyś je utracił? Czy ich utrata nie zaburzyłaby funkcjonowanie Twojego biznesu? Powinniśmy przyjąć do wiadomości, iż dyski twarde czy smartfony ulegają awariom. Możemy paść ofiarą złodzieja lub zwyczajnie zgubić urządzenia z naszymi danymi. Często też zdarzają się momenty w których tracimy dane z powodu własnego błędu tudzież pomyłki innych osób. A wirusy komputerowe? Nieumyślne upuszczenie laptopa? Wbrew pozorom powyższe wypadki przytrafiają się, a odzyskanie danych jest bardzo kosztowne a czasami niemożliwe.

komputery

Autor: Danny Choo
Źródło: http://www.flickr.com

Windows 8 udostępnia pomocne narzędzie dzięki któremu możemy wykonać kopię zapasowych plików. Jeżeli nawet po raz pierwszy raz mamy do czynienia z nowym oprogramowaniem Microsoftu, możemy skorzystać z podpowiedzi internautów, którzy w rozwój oprogramowania udzielają wskazówek jak wykonać kopie zapasowe dla Windows. Tworzenie kopii zapasowej w Windows 8 zostało dosyć znacznie zmienione w porównaniu do wcześniejszych wersji systemu Microsoft. Na szczęście pomysł poszedł w dobrą stronę i z propozycji Microsoftu można śmiało korzystać.

Utworzenie kopii zapasowej nie powinno być przeprowadzane sporadycznie – backup plików Windows wskazane jest przeprowadzać systematycznie, w celu by posiadać zachowaną kopię wszystkich plików, które na bieżąco wchodzą w nasze posiadanie. Na rynku dostępnych jest sporo programów – zarówno komercyjnych jak i tych za darmo, które powodują, że nawet laik komputerowy poradzi sobie z tym procesem. Ponieważ internet jest dziś powszechny jak nigdy, ciekawą ideą stała się sposobność przechowywania danych w tzw. chmurach, czyli na zewnętrznych serwerach, zamiast na dysku komputera.

backup danych

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com

Synchronizacja plików w chmurze umożliwia nam dostęp do swoich danych w zasadzie z każdego miejsca na ziemi, co usprawnia naszą pracę. Warto uświadomić sobie, że backup plikówważny jest nie tylko w instytucjach państwowych, ale także w domu. Każdy z nas coraz częściej korzysta z komputera trzymając na dyskach zdjęcia z wakacji czy elektroniczne wersje różnych dokumentów. Lekkomyślnym byłoby wierzyć, że nasz komputer będzie zawsze bezpieczny.