Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę w czasie wybierania opon? Które czynniki są najbardziej istotne?

Każdy pojazd posiada właściwie dopasowany rozmiar opon, jakie są najwydajniejsze i sprawdzą się najlepiej. Wybór opon oczywiście powiązany jest z modelem samochodu, jego mocą oraz rocznikiem. Przede wszystkim nie można wybrać opon o mniejszym rozmiarze aniżeli fabryczne, natomiast montaż opon o większym rozmiarze jest możliwy, lecz trzeba kierować się określonymi zasadami. O czym również musimy wiedzieć?

opony

Źródło: pixabay

Możliwe zamienniki rozmiarów opon w konkretnym aucie są podane w instrukcji auta lub w specjalistycznych katalogach. By właściwie dobrać inny rozmiar niż ten rekomendowany, potrzebne są informacje odnośnie wielkości felgi, rodzaju auta czy silnika. Opona powinna posiadać także taką samą fakturę, powinna być radialna albo diagonalna. Najważniejsze jednak, aby posiadała taki sam indeks prędkości oraz nośności. Rozmiar podany jest z boku opony. Jeżeli pojawią się wątpliwości czy jest odpowiedni, musimy się upewnić w instrukcji samochodu. By kupić najlepszą oponę musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań – polecamy stronę. Przede wszystkim, bardzo ważny jest styl naszej jazdy, to znaczy, czy jeździmy spokojnie czy może raczej sportowo? Dokąd jeździmy? Czy częściej po mieście, a może w dalekie trasy? Czy takie dalekie trasy wiodą po spokojnych drogach czy może górskich ścieżkach? http://www.hurtopony.pl/dostawcze.html

opony

Autor: Levente
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze także pomyśleć, na jakich rzeczach nam właściwie zależy? Czy bardziej na tym, by miały świetną przyczepność na suchej powierzchni oraz korzystniej sprawowały się na mokrym podłożu? Zależy nam na lepszych przebiegach czy małym zużyciu paliwa? W 2012 roku wprowadzono etykietki na oponach, którą mówią na temat efektywności paliwowej, jak również przyczepności na mokrej nawierzchni oraz natężeniu hałasu.Jeżeli ważne są dla nas te kryteria to dobrą oponą okaże się dla nas ta z oznaczeniem A, zaś jeśli chodzi o poziom hałasu z najmniejszą liczbą porównując do produktów z tym samym rozmiarem. Niesamowicie istotne przy wybieraniu opony jest bezpieczeństwo. Nie warto decydować się na opony używane, które nie wiadomo skąd pochodzą. Może się zdarzyć, iż takie opony były używane na kilku różnych samochodach i to przez ileś sezonów.