Kupujemy samochód z drugiej ręki – co należy sprawdzić?

Kiedy podejmujemy decyzję o zakupie samochodu zawsze pojawia się wiele dylematów. Gdy kupujemy auto bezpośrednio z salonu, w zasadzie najważniejszy jest wybór marki i konkretnego modelu. To, na co zwracamy uwagę to wielkość, jakość wykonania, kształt bryły czy kolor pojazdu. Niebagatelną kwestią są również wszelkiego rodzaju gadżety i ogólne wyposażenie. Jeśli natomiast postanawiamy nabyć auto z drugiej ręki, do wymienionych powyżej spraw dochodzi jeszcze bardzo istotny aspekt, jakim jest ocena stanu technicznego.

spotkanie inżynierów

Autor: Office of Naval Research
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy mieć świadomość, że kilku- czy kilkunastoletnie auto (profesjonalna regeneracja i naprawa zacisków), które miało już swojego właściciela, lub nawet kilku, będzie już w pewnym stopniu zużyte . Z uwagi na ten fakt, jeśli zależy nam na nabyciu samochodu z drugiej ręki, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ogólne parametry wybranego przez nas modelu, ale przede wszystkim, na stan techniczny danego egzemplarza. To, co jest bardzo istotne, to przebieg silnika określający, ile kilometrów auto już pokonało. Dzięki tej informacji, biorąc pod uwagę średnią żywotność silnika, zależnie od tego czy jest to diesel czy też benzyna, jesteśmy w stanie oszacować jak długo samochód jeszcze pojeździ.

W takiej sytuacji oczywiście warto się dodatkowo przejechać i wsłuchać w pracę silnika, oceniając czy wszystko jest w porządku. Następną kwestią techniczną, którą warto sprawdzić to stan zawieszenia oraz hamulców. Naprawa tych stref samochodu prawie zawsze wiąże się z dużymi kosztami, które będziemy musieli ponieść jeśli na przykład nabędziemy samochód z wadliwym układem wydechowym. Warto szczegółowo przyjrzeć się również karoserii, dzięki której można ocenić, czy auto było garażowane, dzięki czemu bardziej zadbane, czy też było trzymane na zewnątrz i pozostawało narażone na różnorakie czynniki atmosferyczne – przykładowo grad. To, co jest trochę mniej ważne, aczkolwiek warte sprawdzenia, to elektronika wewnątrz samochodu.

Należy mieć świadomość, że np. nieotwierająca się jedna szyba z tyłu auta nie będzie jakimś strasznym dramatem, ale niedziałająca klimatyzacja lub brak prawidłowego podświetlenia zegarów już tak.

Bez zwlekania zobacz artykuł w serwisie (http://miejscakonferencyjne.pl/sale-konferencyjne/lodz.html) opisującym pokrewne treści. Są równie pasjonujące, gdyż odnoszą się do tego samego tematu.

Powinniśmy niestety brać pod uwagę fakt, iż wszelkie naprawy dotyczące elektroniki samochodu są bardzo kosztowne, a im więcej funkcji auto posiada, tym więcej tego typu awarii może wystąpić. Podsumowując, jeśli sami nie jesteśmy pewni, czy wszystko dobrze przeglądnęliśmy, zawsze istnieje coś takiego jak fachowa diagnostyka techniczna . W zakładzie oferującym takie usługi specjalista dokładnie sprawdzi stan auta oraz oceni koszty ewentualnych napraw. Warto skorzystać z takiej usługi, aby upewnić się, iż samochód który planujemy kupić jest w dobrym stanie i nie będziemy zmuszeni zbyt wiele inwestować w jego ewentualną naprawę.