Kilka ważnych informacji o tym, jak odpowiednio serwisować samochodową klimatyzację.

Nadchodzące letnie upały to najwyższa pora na to, aby sprawdzić klimatyzację w swoim aucie. Tak naprawdę co najmniej raz na rok należy jej wykonać kompleksową kontrolę, łącznie ze zmianą filtrów i dołożeniem substancji chłodzącej. Jest to bardzo ważne, ponieważ klimatyzacja działa w trudnych warunkach, jest narażona na duże wahania temperatury, a serwisowana w niewłaściwy sposób może być przyczyną dużych wydatków na naprawdę. Podstawowy przegląd razem z dobiciem czynnika chłodzącego z reguły nie przekroczy stu złotych, podczas niego należy także uzupełnić olej, jaki jest konieczny do prawidłowej pracy układu. Jeżeli będzie go za mało, to układ będzie pracował na sucho, a z kolei to może się skończyć tym, że się w końcu zatrze kompresor klimatyzacji (link). Naprawa po takiej awarii jest bardzo kosztowna. Nie tylko konieczne jest wymienienie uszkodzonej części, lecz również szczegółowe oczyszczenie układu z opiłków metali. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych, z tego też powodu dużo bardziej opłacalne będzie wykonywanie raz na rok przeglądu.

image - samochód

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Standardowy przegląd klimatyzacji będzie polegał na tym, że sprawdza się aktualne ciśnienie i szczelność całego układu. Jeżeli zostaną wykryte jakieś przecieki, to trzeba je możliwie szybko zrobić, bo przez nie może uciekać czynnik chłodzący. W czasie kontroli czynnik wraz z odpowiednią ilością oleju powinien zostać uzupełniony, a dodatkowo serwisant sprawdzi stan pasków, kół i pozostałych podzespołów układu. Należy przy okazji zrobić dezynfekcję, która zabije wszystkie grzyby, bakterie i inne mikroby, mogące być przyczyną różnych alergii i chorób. Przy systematycznym robieniu przeglądów układ klimatyzacji powinien bez żadnych awarii funkcjonować przez wiele długich lat, choć oczywiście nie można wykluczyć tego, że i tak jakimś momencie się zepsuje.

Jedną z częściej spotykanych usterek jest brak ochładzania wnętrza, jego głównymi przyczynami jest brak czynnika chłodzącego, zapowietrzenie czy też popsute sprzęgło klimatyzacji, sprawdź koniecznie – sprawdź dobre sprzęgło.