Każde z narzędzi w zakładzie pracy musi być w pełni sprawne, żeby spełniało swoje najważniejsze zadania

Wszystkie maszyny używane w w logistyce i dziedzinach pokrewnych są zobowiązane wypełniać określone normy dotyczące bezpieczeństwa oraz higieny dokładnie ustalone przepisami bhp. Ta zasada dotyczy również pojazdów widłowych, czyli popularnych pojazdów, które można znaleźć w większości hal produkcyjnych i magazynów.

Wózek widłowy

Autor: Commander, U.S. 7th Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowym warunkiem, który ma szansę decydować o tym, że wózek widłowy – (hyster) może zostać dopuszczony do użycia, jest jego idealna sprawność. W celu zapewniania sprawności pojazdu trzeba przeprowadzać dokładną część konserwacyjną i kontrole techniczne urządzenia.

Zainteresował Cię nasz tekst? Zatem będą przydatne ekstra źródła (http://inoffice.pl/male-biuro-do-wynajecia/), które przedstawią Ci więcej detali na ten temat. Zapraszamy więc do kliknięcia w poniższy link.

Należy również nie zapominać, że w porozumieniu z aktualnymi przepisami zabronione jest stosowanie w zamkniętych pomieszczeniach wózków wydzielających spaliny które są zasilane benzyną etylizowaną albo zawierającą pozostałe szkodliwe substancje.

Wózki widłowe to maszyny, które mają szansę stworzyć mnóstwo różnych ryzykownych sytuacji podczas użycia. Dlatego przestrzeganie dokładnie przepisów powiązanych bhp jest całkowicie istotne podczas pracy z tego rodzaju maszynami. Przepisy zupełnie konkretyzują, kto może obsługiwać wózek widłowy. Jednym z standardowych wymagań jest ukończenie specjalnego kursu. Kurs na wózki widłowe obejmuje 48 godzin teorii oraz 15 godzin praktyki i musi być przeprowadzony zgodnie z programem ustalonym przez Ośrodek Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki.

Wózek widłowy

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
użycie wózków widłowych w pracy może nałożyć określone wymagania na pracodawcę, który powinien ograniczać występowanie zagrożeń i zadbać o właściwy poziom bezpieczeństwa. Do jego obowiązków należy m. in. prowadzenie właściwych szkoleń, podczas których operatorzy wózków mogą zapoznać się z instrukcjami obsługi oraz sposobami odpowiedniego użycia wózków, a także przepisami BHP.

Brak przestrzegania podstawowych zasad bhp może doprowadzić do bardzo wielu groźnych sytuacji grożących życiu i zdrowiu pracowników. Właściwe szkolenia oraz idealny stan techniczny pojazdów jest warunkiem zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wszystkich osób, które znajdują się na terenie przedsiębiorstwa.