Jak możemy dziś uczyć się o historii współczesnej – niewielki przewodnik po wierszach i piosenkach wojskowych

Nie trwoniąc otuchy

Nawet po tylu latach, straszne wspomnienia z Powstania Warszawskiego dalej trwają w umysłach dużej grupy, zwłaszcza tych, którzy przetrwali te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie odgadną, mogą tylko spojrzeć na mundury ilustrowana encyklopedia. Należy tutaj również nadmienić o figurach zamkniętych w gettach przez hitlerowskiego przywódcę Adolfa Hitlera.

warszawa

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Te getta były gniazdem dla prawie 500 tysięcy Żydów umierających z głodu oraz chorób, aby zaznajomić ich historie warto o tym dowiedzieć się nieco więcej. Pomieszczenia były pełne ludzi spragnionych i głodnych, czekających na chleb za który oddawali biżuterię i dużo innych rzeczy. Jedynym promykiem otuchy było oczywiście to, że dawniej to się zmieni, czego wyrazem są liczne najpiękniejsze wiersze i piosenki jakie powstały w tamtych okresach (). Sfrustrowani w tych frasunkach w gettach; niektórzy faceci, kobiety oraz dzieci zebrali się żeby zbuntować się przeciw hitlerowcom. Ten akt konfidencjonalnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości wolno odnotować oprócz tego w świetle faktu, że zbuntowani mieszkańcy byli to normalni ludzie, ale gotowi walczyć z każdym z wykwalifikowanych żołdaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku i jego głównym celem było usunięcie Niemców z miasta i doprowadzenie do uwolnienia Warszawy przed przyjazdem Armii Radzieckiej. 

warszawa zamek na wodzie

Autor: Radek Kołakowski
Źródło: http://www.flickr.com

Powstał plan warszawa i okolice miały być uratowane wspólnymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to jedynie dodatkowy dzień nawiedzania tych mieszkańców. Nie spodziewali się oporu. Naziści byli zdziwieni, a wielu pozostało rannych. Powstanie sprawiło czasowe wycofanie nazistów. Bunt ten dostarczył Warszawiakom nadzieję oraz na tą cześć powstały liczne filmy, muzyczny plyty czy literatura upamiętniająca bojowe wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin trafiły też polskie produkcje, które chociaż w małym stopniu obrazują to, co przeżyli ludzie biorący udział w tym wszystkim. Mimo to jest to tylko namiastka.

Nie jesteśmy w stanie o tym zapomnieć. Niech to będzie żywy obraz w pamięci. Zobacz: